İran-İsrail gerilimi havayolu trafiğini de sarstı

İran’ın İsrail’e gerçekleştirdiği füze ve insansız hava aracı (İHA) saldırısının ardından havayolu şirketlerinin Avrupa ile Asya arasındaki kullandığı ulaşım koridorların sayısı azalırken uçuşlarda aksamalar yaşandı.

İran’ın İsrail’e 300’den fazla füze ve İHA ile gerçekleştirdiği saldırı havacılık sektöründe kaosa yol açtı. İran’dan gönderilen füze ve İHA’ların çoğu İsrail’in ABD destekli savunma sistemi tarafından düşürülmüştü.

Avustralyalı Qantas, Alman Lufthansa, ABD’li United Airlines ve Air India dahil olmak üzere onlarca havayolu şirketi son iki günde birçok uçuşu iptal etti ya da rotalarını değiştirmek zorunda kaldı.

Hava sahası ve limanlar konusunda uzman araştırma kuruluşu OPSGROUP’un kurucusu Mark Zee, hava ulaşımında 11 Eylül 2001 saldırılarından görülen en büyük aksamanın yaşandığını ifade ederek, “11 Eylül’den bu yana ilk defa hızla çok sayıda hava sahasının kapatıldığını gördük. Bu da kaos yarattı” dedi. Zee, aksamaların birkaç gün daha sürebileceğini belirtti.

İsrail ile Hamas ve Rusya ile Ukrayna arasındaki çatışmalar nedeniyle halihazırda birçok kısıtlamayla karşı karşıya kalan havacılık sektörü, İran’ın saldırısının ardından ek zorluklarla baş edecek.

Avrupa ile Asya arasındaki seferler için kullanılan İran hava sahası kısmen kapatıldığı için, uçakların Türkiye veya Mısır-Suudi Arabistan koridorunu kullanması gerekecek.

İsrail hava sahasını Cumartesi günü kapattıktan sonra dün sabah açtı. Irak ve Lübnan da kendi toprakları üzerindeki uçuşları yeniden başlattı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x